Soru Cevap 184

AKCİĞER KANSERİ BİTKİLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ? Soru Babamda akciğer kanseri var. Kanser vücuda yayılmış. Doktorlar kemoterapi önerdiler ama babam bu tedaviyi almak istemiyor. Çünkü kemoterapinin bağışıklık sistemini çökerttiğini ve hastalığı tamamen geçirmediğini biliyoruz. Daha önce akciğer kanseri olan hastaları zararsız bitkilerle kurtaran bir kişinin önerisiyle alternatif tedavi uygulamak istiyoruz. Siz …

Devamını Oku

Soru Cevap 185

Soru Babamın vücudunun değişik yerlerinde uzun zamandır benler vardı. Bunların iyi huylu olduğu söylenmişti. Bir süre önce benlerden birinde büyüme oldu ve küçük bir operasyonla alındı. Kanser olduğu söylendi. Bundan sonra ek bir tedavi gerekir mi? Yanıt Cilt kanserleri malin melanom ve melanom dışı cilt kanserleri olarak ikiye ayrılır. Bu …

Devamını Oku

Soru Cevap 186

MEME KANSERİ OLAN ANNEM AMELİYAT OLMALI MI? Soru Annemin göğsünde bir kitle ortaya çıktı. Biyopsi sonucunda kanser olduğu anlaşıldı. Vücut taramalarında hastalığın kemiklere yayıldığı görüldü. İç organlarında ise kansere ait sıçrama yok. Doktorumuz göğsün alınabileceğini söyledi. Sizce annemin göğsü alınmalı mı? Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz? Yanıt Kesin kural olmamakla …

Devamını Oku

Soru Cevap 187

KÜÇÜK HÜCRELİ AKCİĞER KANSERİ HIZLI BÜYÜR AMA TEDAVİYE YANITI İYİDİR Soru Babam 67 yaşında. İki hafta önce öksürük şikayetiyle doktora gitti. Akciğerde bir kitle bulununca bronkoskopi ile biyopsi alındı. Patoloji sonucu küçük hücreli akciğer kanseri olarak geldi. Vücut taramalarında hastalığın kemiklere ve karaciğere yayıldığı anlaşıldı. Bundan sonra nasıl bir yol …

Devamını Oku

Soru Cevap 188

KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜNDÜR Soru Babamı ve annemi kanserden kaybettim. Geçenlerde bir yazıda insanlarda kanser görülme oranlarının arttığını okudum. Bu doğru mu? Doğruysa bunun nedeni nedir ve kanserle nasıl mücadele edebiliriz? Yanıt Dünyada kanser görülme oranlarının arttığı doğru. Kanser esas itibarıyla bir yaşlılık hastalığıdır. Yani yaş arttıkça kanser görülme sıklığı artar. …

Devamını Oku

Soru Cevap 189

KANSER TANI VE TEDAVİSİNDE BÜYÜK İLERLEMELER OLMUŞTUR Soru Kız kardeşimi meme kanserinden kaybettim. Yakın arkadaşlarımdan da kanser olanları sıkça duyuyorum. Medyaya bakacak olursak kanserin çaresi bulunmuş. Kanserin çaresi bulunduysa bu kanser ölümleri neyin nesi? Hatta eski zamanlarla kıyasladığınızda hastalık daha da artmış durumda. Ben tedavide ilerleme olduğuna inanmıyorum. Yanıt Kanser …

Devamını Oku