Soru Cevap 201

SES TELLERİ KANSERLERİNDE ÖNCELİKLE IŞIN TEDAVİSİ VE KEMOTERAPİ DÜŞÜNÜLMELİDİR

Soru
68 yaşındayım. Yakın zamana kadar hiçbir şikayetim yokken bir süredir ses kısıklığım olmaya başladı. Kulak burun boğaz doktoruna gittim. Muayene sonrası ses tellerinde bir kitle olduğunu söyledi. Buradan biyopsi alındı. Sonucu ‘skuamöz hücreli kanser’ olarak bildirildi. Doktorum hemen ameliyat önerdi. Ancak ameliyat olursam sesimi kaybetme ihtimali varmış. Başka bir tedavi yöntemi var mı? Bu hastalığın sebebi nedir?

Yanıt
Anlattıklarınızdan onkolojide baş-boyun kanseri olarak bilinen bir hastalıkla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Baş-boyun kanserleri ağız içinde yemek borusunun başlangıcına kadar olan olan her bölgede görülebilir. Bunlar arasında dudak, yanak, diş eti, dil ucu ya da dil kökü ve yutak bölgesini sayabiliriz. Bu bölgelerin kanserleri ortak özelliklere sahiptir ve genellikle organı çevreleyip örten hücrelerden kaynaklanır. Baş-boyun kanserlerinin birçok nedeni olmakla birlikte en önemli nedeni tütün ve tütün ürünleridir. Alkol tüketimi de risk faktörleri arasındadır. Özellikle alkolle birlikte sigara kullanımı riski çok fazla artırmaktadır. Hastalığın yaygınlık derecesi, akciğer tomografisi ve karın magnetik rezonans görüntüleme (MR) yöntemi ya da ikisinin yerine geçebilecek pozitron emisyon tomografisi (PET-BT) ile tespit edilebilir.

Bu tümörlerin tedavisi de genellikle biribirine benzer. Çok erken evre kanserlerde cerrahi yapılabilir. Ancak dil kökü, yutak bölgesi ve sizde olduğu gibi larinks yani ses tellerinin bulunduğu bölgelerin cerrahisi zor hatta bazen imkansız ya da fonksiyon bozukluklarına yol açan komplikasyonlarla seyreder. Bazen de cerrahinin büyüklüğü estetik sorunlara neden olur. Nitekim sizde tümör larinks bölgesinde olduğu için bu organın ameliyatla alınmasının kalıcı olarak ses kaybına neden olacağı bildirilmiş. Bu durumda ancak özel bir aletle konuşulabilmektedir. Bazı küçük tümörlerde ses tellerini koruyarak operasyonlar yapılabilmekle birlikte bu her zaman mümkün olamamaktadır.

Günümüzde ses telleri, dil kökü gibi kritik baş-boyun bölgelerindeki kanserlerde temel tedavilerden biri radyoterapidir. Bölgesel olarak kısmen ilerlemiş tümörlerde radyoterapiyle birlikte kemoterapi verilmesi kanserin yok edilmesini kolaylaştırmaktadır. Eş zamanlı olarak yapılacak kemoterapi ve radyoterapi cerrahiye alternatiftir ve organın korunması ve ses kaybının önlenmesi açısından cerrahiden önce mutlaka düşünülmelidir. Konuyu doktorunuzla tartışarak alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgi almanızı öneririm.

630 Tüm Zamanlar 3 Bugün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>